Jak zbudować balkon? Krok po kroku

Balkon w domu jednorodzinnym to dodatkowa przestrzeń do wypoczynku, ale także doskonała dekoracja budynku. Odpoczynek w słoneczne dni na balkonie to świetne spędzenie wolnego czasu. Jak wygląda budowa balkonu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytanie: co najpierw, balustrada czy płytki?

 



Od czego zacząć? Formalności związane z budową balkonu

Planując budowę balkonu, należy przede wszystkim zadbać o spełnienie niezbędnych formalności. Stworzenie balkonu w świetle prawa traktowane jest jako rozbudowa domu, a więc w przypadku domów jednorodzinnych niezbędne będzie pozwolenie na budowę lub zgłoszenie z projektem. Budynki, które można wybudować na podstawie zgłoszenia, można także na takie zgłoszenie rozbudować. Są jednak takie budowle, wymagające pozwolenia — w tym przypadku ich rozbudowa o balkon także będzie potrzebowała pozwolenia.

Jaki typ balkonu wybrać?

Przede wszystkim balkon powinien być bezpieczny, a jego konstrukcja dobrze wykonana. W celu stworzenia trwałego elementu należy uwzględnić: układ warstw, staranne wykonanie hydroizolacji, jakość obróbek blacharskich, sposób przyklejenia płytek ceramicznych, spoinowanie z użyciem masy, a także sposób mocowania balustrady.

 

Istotny jest także wybór odpowiedniego stylu balkonu. Warto dopasować go do całego budynku, aby komponował się z elewacją oraz typem konstrukcji. Nowoczesne balkony zazwyczaj przybierają różne formy. 

 

Popularne są obecnie balkony na słupach, które zostają osadzone w fundamencie i tworzą podstawę konstrukcji balkonu. Innym rodzajem są balkony dostawne, a więc konstrukcje mocowane do ściany budynku.

Drewniany czy żelbetowy balkon? 

Ważny, aby wybrane rozwiązanie komponowało się z budynkiem i podkreśliło jego charakter. Domy murowane zazwyczaj uzupełniane są o balkony żelbetowe. Konstrukcja ta pozwala na większą swobodę architektoniczną.


Balkony żelbetowe wymagają zbrojenia. Pozwala ono odpowiednio przenosić wszystkie naprężenia, a konstrukcja z kolei jest całkowicie bezpieczna. Zbrojenie zazwyczaj zostaje zakotwiczone w wieńcu i połączone jest ze zbrojeniem stropu.


Z kolei budowa balkonu z drewna najczęściej stosowana jest w przypadku domów w konstrukcji szkieletowej lub drewnianej. Świetnie będą prezentować się także w domach murowanych. Balkony drewniane odznaczają wysokim poziomem izolacyjności termicznej.

Izolacja balkonu — ważny element podczas budowy

Odpowiednio wykonana izolacja balkonu zabezpiecza płytę przed zniszczeniami oraz wilgocią. Woda, która wnika, może uszkodzić konstrukcję balkonu i doprowadzić do korozji zbrojeń. Pod zewnętrzną okładziną układa się zaprawę izolacyjną, jednak można użyć też płynnej folii bądź specjalnego kleju do płytek. Warto zwrócić uwagę na konstrukcję balkonu, która może wpływać na izolację termiczną budynku. Należy wykonać niezbędne zabezpieczenia nieruchomości przed utratą ciepła, a m.in. ułożyć izolację na górnej oraz dolnej warstwie płyty balkonowej.

 


Wykończenie balkonu — najpierw płytki czy balustrada?

W pierwszej kolejności należy wykończyć balkon płytkami. Tak naprawdę balkon można wyłożyć nie tylko nimi — sprawdzą się także deski lub beton. Nie mniej jednak, od tego rozpoczynamy pracę. Posadzka balkonowa powinna być odporna na zmiany temperatury, promieniowanie słoneczne i działanie wody. 


Jeśli postawimy na płytki, wówczas warto zastosować specjalną mrozoodporną zaprawę. Nie popęka pod wpływem niskich temperatur, a także będzie podstawą dla płytek. Sprawdzą się również odpowiednie spoiny, jak fugi chemoutwardzalne, które zabezpieczają balkon przed wodą. 


Montaż balustrady przypada na koniec robót. Balustrada jest elementem balkonu pełniącym różne funkcje. Zapewnia wygodę podczas użytkowania i zabezpiecza przed upadkiem. Ważne, by były solidnie i szczelnie zamontowane. Montaż może odbywać się od góry, z boku lub od dołu, który jest najbardziej zalecany.

Montaż balustrady balkonowej od spodu

Zamontowanie balustrady w ten sposób, daje pewność, że mocowanie nie naruszy struktur warstw przegrody, hydroizolacji i termoizolacji. To najbardziej bezpieczne rozwiązanie ze względu na ograniczoną możliwość dostępu wody w miejscu mocowania. Zaletą tego montażu jest po prostu wygoda! Pozwala także powiększyć powierzchnię balkonu, ponieważ nie zabiera dodatkowego miejsca. Teraz możesz rozstawić meble i relaksować się z kubkiem kawy na swoim nowym balkonie!

 

zamknij [x]