Balustrady do balkonu francuskiego – które wybrać?

Balkony francuskie, obecne od czasów baroku, przeżywają teraz swoją złotą erę popularności. Choć pierwotnie stosowane głównie w kontekście pałacowej architektury, to w ostatnich latach zyskują one szczególne uznanie wśród deweloperów w budownictwie mieszkaniowym.Co to balkon francuski?

Balkon francuski, nazywany również oknem balkonowym, to konstrukcja, która skupia się na balustradzie, nie będąc fizycznie połączoną z balkonem. W języku francuskim nazywa się je często „porte-fenêtre”, czyli drzwi-okno. Ten pomysł na stworzenie takich balkonów ma swoje korzenie we Francji. Przez wieki zdobyły one ogromną popularność w tym kraju i obecnie można je spotkać zarówno w historycznych kamienicach w centrum miast, jak i w nowych budynkach na obrzeżach różnych aglomeracji.

Balkon francuski = więcej światła w domu

Jedną z najważniejszych funkcji portfenetrów jest znacznie lepsze doświetlenie wnętrz niż w przypadku tradycyjnych okien umieszczonych mniej więcej 90-100 cm nad podłogą pomieszczeń poddasza lub piętra. Dzięki wysokim drzwiom tarasowym – jedno lub dwu skrzydłowym – do wnętrza wpada więcej światła słonecznego, co sprawia, że pokoje są lepiej doświetlone, a co za tym idzie, zyskują także wizualnie na atrakcyjności. Poprzez portfenetry światło w pomieszczeniu rozkłada się równomiernie, doświetlając każdy fragment wnętrza. Portfenetry bardzo dobrze spełniają swoje funkcje w szerokich a płytkich pomieszczeniach, wysmuklając ich formę i otwierając atrakcyjny widok na zewnątrz. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w przypadku niewielkich pomieszczeń zastosowanie wysokich drzwi balkonowych może nieco ograniczać możliwości aranżacyjne wnętrza.

Energooszczędność i izolacja cieplna

Mimo większej powierzchni w porównaniu z konwencjonalnymi oknami, portfenetry stanowią systemy energooszczędne, a dodatkowy montaż balustrady nie obniża ich właściwości izolacyjnych. W zestawieniu z tradycyjnymi balkonami czy loggiami, portfenetry są bardziej ekonomicznym rozwiązaniem pod względem kosztów wykonania. Co więcej, wybór portfenetra pozwala uniknąć problemu mostków termicznych, których likwidacja w przypadku balkonów wiąże się z bardziej skomplikowanymi pracami izolacyjnymi.

zamknij [x]