Budownictwo to obszar, w którym coraz częściej bierze się pod uwagę rozwiązania, które są przyjazne dla środowiska. W kontekście ekologicznych materiałów warto przyjrzeć się balustradom ze stali nierdzewnej, która jest chętnie wykorzystywana w projektach nowoczesnych budynków, ale i w klasycznych konstrukcjach użyteczności publicznej. Czy balustrady ze stali nierdzewnej mogą być uznane za ekologiczne? W tym artykule przeanalizujemy, jakie są ich właściwości, proces produkcji, a także jak wygląda możliwość recyklingu.
Balustrady ze stali nierdzewnej charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz odpornością na szkodliwe działania wysokich i niskich temperatur, opadów, korozję czy urazy mechaniczne.
Stal nierdzewna jest odporna na rdzewienie, nawet w wilgotnym środowisku. Z tego powodu z powodzeniem może być stosowana na zewnątrz, ponieważ nie ma ryzyka powstania odkształceń czy osłabienia struktury.
Balustrady ze stali są łatwe do czyszczenia i nie wymaga specjalnej konserwacji, dlatego zachowują swój estetyczny wygląd przez wiele lat.
Stal nierdzewna jest odnawialnym materiałem. Zebrane odpady ze stali są dokładnie czyszczone, aby usunąć z nich farbę, oleje czy inne substancje. Następnie jest cięta na mniejsze kawałki i trafia do pieca hutniczego, gdzie jest przetapiana w bardzo wysokiej temperaturze (około 1500-1600°C).
Stopiona stal jest poddawana procesom rafinacji, aby usunąć zanieczyszczenia, takie jak węgiel, siarka czy fosfor, oraz dostosować zawartość innych pierwiastków do specyfikacji końcowego produktu.
Stopiona stal jest odlewana w formy, aby nadać jej pożądany kształt rur, blach, czy prętów. Podczas ostatniego etapu tego procesu stal jest chłodzona, poddawana obróbce cieplnej i wykańczana.
Dzięki możliwości wtórnego wykorzystania stali zmniejsza się ilość odpadów przemysłowych.
Kup balustradę ze stali nierdzewnej w sklepie internetowym najdek.pl