Jakie są rodzaje montażu balustrad?

Istnieją różne sposoby montażu balustrad w zależności od tego, na jakim etapie prac wykończeniowych w budynku jest jego właściciel bądź zarządca. Sposób montażu musi być również dopasowany do konkretnej balustrady oraz podłoża. Poznaj te najbardziej popularne oraz dowiedz się, na czym polegają i kiedy się je stosuje.



Montaż balustrad z góry

Jeśli w budynku jest już gotowe podłoże w postaci dowolnego materiału, takiego jak płytki, drewno czy kamień, montaż balustrad należy przeprowadzać z góry. Proces ten obejmuje wklejenie słupków balustrady do otworów, które zostały wcześniej specjalnie przygotowane za pomocą narzędzi do tworzenia odwiertów z wykorzystaniem techniki diamentowej. Ten sposób montażu sprawia, że całość instalacji zyskuje wysoką sztywność i wytrzymałość, nawet w przypadku dużego nacisku. Gdy balustrada jest już osadzona i ustawiona w odpowiedni sposób, miejsce odwiertu zalewa się specjalnie przygotowaną zaprawą szybkowiążącą. Powstałe w podłożu dziury można bez problemu zamaskować z wykorzystaniem rozetek do balustrad

Montaż balustrad z boku

Ten sposób montażu również przeprowadzany jest na gotowe podłoże. Słupki montowane są do boku poprzez doklejenie kotew, które wcześniej zostały przyspawane do słupka do odpowiednio przygotowanych otworów. Te przygotowane powinny być z wyjątkową ostrożnością i dokładnością tak, aby nie uszkodzić lub nie wyszczerbić podłoża, szczególnie tego w postaci płytek. Do przyklejenia kotew używany jest specjalistyczny klej szybkowiążący, z kolei żywica w otworach sprawia, że balustrada ze stali jest sztywna oraz niweluje ryzyko jej wyrwania czy przesunięcia. 

Znaczenie kleju i żywicy podczas montażu balustrad

Kleje i żywice do balustrad nierdzewnych wykorzystywane są także do przytwierdzania różnych elementów montażowych, takich jak zaślepki czy kolanka niezbędne przy montażu poręczy. Ich specjalistyczny skład sprawia, że są niezwykle wydajne i funkcjonalne, a także gwarantują bezpieczeństwo montażu. 

 

zamknij [x]