Jakie są wymagania prawne dotyczące balustrad?

Stosowanie balustrad ze stali nierdzewnej – wymagania prawne

 

Balustrady i poręcze zapewniają bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów. Zdarza się jednak, że schody są wykonane bez żadnych zabezpieczeń i tym samym nie spełniają warunków technicznych. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników warto jednak zdecydować się na balustradę ze stali nierdzewnej.

 



Balustrady ze stali – zgodnie z prawem!


O tym, gdzie powinny zostać zamontowane balustrady oraz poręcze mówi rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z przepisem, każdy budynek oraz zawarte w nim urządzenia powinny zostać zaprojektowane i wykonane tak, by nie stwarzać ryzyka wypadków w trakcie użytkowania.


Przepisy budowlane informują o tym, aby każde schody służące do pokonania wysokości większej niż 50 cm miały zamontowane poręcze lub balustrady. W przypadku domów jednorodzinnych wysokość, mierzona jest do wierzchu poręczy do krawędzi stopni, powinna wynosić 90 cm. Balustrady montowane w budynkach użyteczności publicznej, zarówno przy schodach wolnostojących, jak i na klatkach schodowych, muszą umożliwiać ich lewo- oraz prawostronne użytkowanie.


Balustrady znajdujące się przy schodach, balkonach, tarasach, loggiach, pochylniach, muszą być wyposażone w konstrukcję przenoszącą siły poziome, a także wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych, co określone zostało w polskich normach. Zapewni to skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób.

 


Zobacz nasze balustrady ze stali nierdzewnej



Balustrady a dzieci


Jeśli w budynku znajdują się dzieci, warto postawić na bezpieczne rozwiązania. Zbyt ażurowe balustrady mogą stanowić zagrożenie dla najmłodszych użytkowników. Warto więc uzupełnić je o dodatkowe zabezpieczenia. Można wybrać balustrady pełne lub z małymi oczkami, jednak nie powinny umożliwiać wpinania się po poręczy. Zamiast uszczelniania balustrady, zastosować można także tymczasowe zapory utrudniające samodzielne korzystanie ze schodów.


Bezpieczeństwo w domu


W przypadku budynków wielorodzinnych balustrady powinny mieć wysokość od 110 cm, a z kolei szerokość prześwitów mniejszą niż 12 cm. W przypadku wypełnienia szklanego powinno zostać zastosowane bezpieczne i odporne na uderzenia szkło. Przepisy jednak nie określają wymagań dla domów jednorodzinnych. Tutaj jest pełna dowolność, ale warto pamiętać o bezpieczeństwie użytkowników!


 

Inne zastosowania balustrad i poręczy


Niezbędnym elementem w przypadku pochylni dla osób z niepełnosprawnością są balustrady oraz poręcze ścienne. W tym przypadku zastosować należy elementy obustronne, które powinny być umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.


Balustrady powinny być także stosowane jako elementy oddzielające w halach sportowych, kinach, teatrach oraz innych budynkach użyteczności publicznej. Są one stosowane, aby zapewnić bezpieczeństwo również w sytuacji wybuchu paniki. Możliwe jest obniżenie pionowej części balustrady do 0,7 m, tylko jeśli zostanie uzupełniona górną częścią poziomą, które łącznie dadzą wymiar 1,2 m.


A co ze schodami podczas budowy? Przepisy nie określają zabezpieczenia przestrzeni na czas budowy domu. Warto jednak, w trosce o bezpieczeństwo, zastosować tymczasowe balustrady. Nie muszą to być wcale solidne konstrukcje, a tylko proste rozwiązania, które informować będą o potencjalnym zagrożeniu.


Solidne i estetyczne balustrady ze stali nierdzewnej


Zastosowanie balustrad ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa użytkowników. Co więcej, te wykonane ze stali nierdzewnej doskonale się prezentują i pełnią funkcję dekoracyjną. Zastosowana stal sprawia, że są bardzo wytrzymałe i mogą być używane zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas korzystania ze schodów, tarasów, balkonów i wielu innych.

 


Sprawdź naszą ofertę gotowych poręczy ściennych


 

zamknij [x]