Rodzaje balustrad i ich zastosowania

Balustrady to elementy wykończeniowe służące do zabezpieczania różnego rodzaju schodów, tarasów czy balkonów. Znaleźć je można zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, gdzie pełnią funkcję zabezpieczającą, ale również i estetyczną. Poznaj główne rodzaje balustrad oraz dowiedz się, gdzie znajdują one swoje zastosowanie.



Balustrady w myśl Rozporządzenia Ministra Infrastruktury

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku balustrady to elementy, które powinny być montowane przy wyższych niż 0,5 metra schodach czy też podjazdach. Co więcej, w przypadku schodów szerszych niż 4 metry również na ich środku powinna być umieszczona balustrada lub dodatkowa poręcz. W przypadku budynków jednorodzinnych wysokość balustrady powinna wynosić minimum 0,9 metra, jeśli mowa o budynkach wielorodzinnych wysokość ta powinna być nie mniejsza niż 1,1 metra. Balustrady umieszczane są także jako zabezpieczenie innych elementów, takich jak podjazdy, drogi, ścieżki rowerowe, balkony, tarasy czy dachy użytkowe. Szeroki wybór tego rodzaju rozwiązań sprawia, że każda balustrada może być dopasowana do pełnionej przez siebie funkcji pod względem konstrukcji, materiałów użytych do ich produkcji oraz wykończenia. 

Balustrady ze stali nierdzewnej

To zdecydowanie najbardziej wytrzymały rodzaj balustrad. Stal nierdzewna nie koroduje, tym samym zapewniając balustradą długotrwałość. Są one wskazane wszędzie tam, gdzie balustrada narażona jest na duże obciążenia i wysoką eksploatację. Wśród nich znaleźć można te proste, wykończone w sposób fantazyjny lub z nowoczesnymi elementami. 

Balustrady drewniane

Najlepiej sprawdzają się jako element drewnianych domków, między innymi tych regionalnych. Nie cechują się zbyt dużą trwałością, ale potrafią dodawać uroku otoczeniu.

Balustrady betonowe

Najczęściej spotkać można je w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Są one stosunkowo wytrzymałe, jednak beton może wypłukiwać się, jeśli nie zadba się o dobre odwodnienie wód opadowych. Tego rodzaju rozwiązanie cechuje się także niską przepuszczalnością światła, jeśli stosowane jest na balkonach budynków. 

zamknij [x]