Jak czyścić balustrady ze stali nierdzewnej?

Czyszczenie i konserwacja balustrad ze stali nierdzewnej

 

 

Stal nierdzewna to popularne tworzywo, które swoje zastosowanie znajduje także w budownictwie. Tworzone są z niej solidne i wytrzymałe balustrady, które dodatkowo posiadają właściwości antykorozyjne. Zawarty w stali chrom zabezpiecza przed powstawaniem rdzy na jej powierzchni. W celu przedłużenia żywotności balustrady należy regularnie dbać o zachowanie jej czystości oraz konserwować. Pozwoli to zachować wysoką jakość przez wiele lat, ale też balustrady będą prezentować się doskonale.

 Wybieramy odpowiedni rodzaj balustrady

 

 

Podczas wyboru odpowiedniej balustrady warto zwrócić uwagę na gatunek stali, z której została wykonana. Najbardziej popularne gatunki stali nierdzewnej używane do produkcji balustrad to AISI 304 oraz AISI 316. Źle dobrany rodzaj do warunków środowiska może być przyczyną pojawiania się korozji.

 

 

AISI 304 to gatunek stali stosowany najczęściej do balustrad, które znajdują się wewnątrz budynku. Jednak można je również stosować w środowisku zewnętrznym, gdzie występuje niskie stężenie zanieczyszczeń.
AISI 316 z kolei ma o wiele szersze zastosowanie. Balustrady wykonane z tego gatunku montować można w środowisku nadmorskim, centrum miast, okolicy zakładów przemysłowych, a także wszędzie tam, gdzie poziom zanieczyszczeń jest wysoki.

 


Warto mieć na uwadze, że balustrady, które wykonane są ze stali o gatunku AISI 304 i znajdują się na zewnątrz, wymagają częściej stosowania konserwacji i czyszczenia, niż w przypadku AISI 316.

 

 


Sprawdź naszą ofertę balustrad ze stali nierdzewnej


 

 

Środki do czyszczenia balustrad

 

 

Jakie środki wybrać? Warto zdecydować się przede wszystkim na preparaty, które są dedykowane stali nierdzewnej. Ich użycie pozwoli usunąć zabrudzenia, odciski palców oraz kurz. Dodatkowo zabezpieczają powierzchnię i ją konserwują. Dzięki konserwacji przez pewien czas nie będzie osadzał się kurz oraz brud. Najczęściej spotkać można preparaty w postaci pasty lub sprayu do czyszczenia i konserwacji stali.

 

 

Na różnego typu zabrudzenia narażone są w największym stopniu balustrady zewnętrzne. Zmieniające się warunki atmosferyczne, wysokie oraz niskie temperatury, zanieczyszczenia oraz substancje kwaśne, które pojawiają się w powietrzu, mogą być przyczyną niszczenia się balustrad usytuowanych na zewnątrz. Dlatego istotne jest czyszczenie i konserwacja zabezpieczeń na balkonach, tarasach oraz schodach, aby jak najdłużej mogły pełnić swoją funkcję.

 

 

Przy wyborze środków do usuwania brudu należy zwrócić uwagę, aby nie zawierały one w swoim składzie chloru oraz soli. Stal nierdzewna w kontakcie z tego typu substancjami może nawet stracić swoje właściwości! Powierzchnia będzie wówczas narażona na działanie korozji. Nie należy także używać takich elementów jak druciki, które mogą zarysować powierzchnię, co też może spowodować utratę jej ochrony przed korozją.

 

 

 

Czyszczenie balustrady krok po kroku

 

 

Do rozpoczęcia prac potrzebne będą: miękka gąbka lub ściereczka z mikrofibry, woda, zwykłe mydło bądź płyn do naczyń i opcjonalnie specjalny preparat do konserwacji. Oto kilka kroków, jak wyczyścić balustradę ze stali nierdzewnej:

 

 

1. Warto rozpocząć od mycia balustrady wodą z wybranym płynem lub mydłem. Ważne jest, aby użyć do tego miękkiej gąbki, która nie zarysuje powierzchni.

2. W przypadku bardziej uporczywych i tłustych plam można również użyć wody z octem bądź płynem do mycia szyb. W skuteczny sposób usuną się wszystkie trudne zabrudzenia.

3. Po czyszczeniu należy spłukać wszystkie zastosowane środki wodą, a następnie dokładnie osuszyć.

4. Warto także wypolerować balustradę za pomocą ściereczki flanelowej lub zamszowej.

5. Na koniec nałożyć specjalistyczny środek służący do konserwacji balustrad.

 

 

Czyszczenie balustrad powinno być wykonywane regularnie, aby zabezpieczać warstwę antykorozyjną. Drobne zacieki lub odciski można przemywać mokrą ścierką przy każdym sprzątaniu. Natomiast sama konserwacja jest wręcz wymagana przed i po okresie zimowym. Pielęgnację z użyciem specjalnych środków warto wykonać przynajmniej dwa razy w roku.

 

 

O tym warto pamiętać...

 

 

Po umyciu balustrady zostały brzydkie smugi lub zacieki? Poznaj sposób, aby je usunąć. Przyda się z pewnością ściereczka, która wchłonie resztki wody i pozwoli dokładnie osuszyć powierzchnię. Pozwoli również uniknąć powstawania osadu z kamienia. Do samego polerowania przyda się ścierka z flaneli, do której wykorzystać można nieużywaną koszulę. Najważniejszą jednak zasadą jest, aby unikać preparatów i narzędzi, które mogą zarysować powierzchnię stali nierdzewnej.

 

 


Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą


 

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]