Wzrost cen stali - co jest powodem?

Stal to materiał, który jest wykorzystywany w różnych dziedzinach i branżach. Jednak najczęściej spotykana jest w budownictwie. Służy do wykonania prętów, okuć, kątowników i wielu innych konstrukcji wzmacniających. W ostatnich miesiącach obserwujemy wzrost cen stali. Wpływ na to ma kilka kwestii. Odpowiadamy, dlaczego się tak dzieje.

 



Zaczęło się od…


Stal to stop żelaza z węglem, a więc właśnie tych surowców, których ceny drastycznie wzrosły. Ma to związek bezpośrednio z gospodarką w Chinach, która bardzo szybko odzyskała równowagę po lockdownie. Nastąpił tam gwałtowny wzrost w sektorze budownictwa oraz produkcji. Jednocześnie w Brazylii, w największych kopalniach rudy żelaza, nastąpił kryzys, co przyczyniło się do gwałtownych zmian cen stali.


Pandemia powodem wzrostu cen stali


Na początku 2020 roku cała światowa gospodarka wstrzymała oddech. Także producenci stali zauważyli, że popyt na ten materiał maleje. Restrykcje oraz obostrzenia wręcz zmuszały do zaprzestania działań w zakresie metalurgii. Jednak wraz z ich luzowaniem, popyt zaczął znacząco rosnąć. Z kolei huty po wznowieniu działań nie były w stanie zaspokoić w krótkim czasie rynku. Doszło więc do sytuacji, że podaż na stal była mniejsza niż popyt – a z tym wiążą się oczywiście wzrosty cen za surowiec.


Polityka krajów azjatyckich


Nie ma wątpliwości, że Chiny to potęga gospodarki światowej. Mają znaczący wpływ na to, co będzie działo się przede wszystkim w Europie. Stąd też wykorzystanie przez Chiny lockdownu, który miał miejsce w 2020 sprawiło, że ceny stali zaczęły wzrastać.

 


Na początku roku państwo to zniosło zakaz importu złomu, a m.in. z Europy. Może to prognozować wzrost cen, ponieważ wszystkie nadwyżki surowców trafiać będą na wschód. Co więcej, Chiny zwiększyły produkcję stali i zaczęły oferować ją innym krajom, podczas gdy w Europie jest jej niedobór.

 


Produkcja stali w Chinach jest przede bardziej opłacalna. Kraj ten nie skupia się na ochronie środowiska, a więc pomija wszystkie restrykcje i podatki, które nakładane są w Europie. Tam produkcja o wysokiej emisji prężnie się rozwija.

 


Znajdź elementy ze stali w niskiej cenie



Ekologia


Unia Europejska nakłada coraz to nowe podatki związane z ochroną środowiska. Zapotrzebowanie na energię rośnie, a tym samym ceny uprawnień na emisję CO2 także wzrastają. Dlatego w krajach, w których wykorzystuje się węgiel oprócz wysokich cen, pojawiają się także problemy z produkcją w hutach ze względu na wysokość podatków, a także rosnące ceny za energię elektryczną. W Europie zaobserwować można narastający kryzys, a także coraz wyższe ceny za stal.


Problem z dostępnością


Wraz z pojawieniem się pierwszych oznak kryzysu, firmy by się zabezpieczyć zaczęły robić zapasy stali. Zwiększyło to popyt, a w efekcie ceny wzrosły o nawet 100%! Problemy z dostępnością spowodowały również opóźnienia w dostawach, a z tym kłopoty wśród branży budowlanej. Przedsiębiorcy nie mogą wywiązać się z założonych terminów, a wciąż zmieniające się stawki za stal i inne materiały budowlane uniemożliwiają określenie konkretnych wydatków.

 

 


Kogo dotyczą wzrosty cen stali?


Z pewnością najbardziej trafia to do branży budowlanej. Tam stal wykorzystywana jest wszędzie – przy budowie dróg, infrastruktury, szlaków kolejowych, mostów, a także budynków. Budownictwo w dużej mierze obecnie opiera się o zastosowaniu stali. Co za tym idzie, ceny domów lub mieszkań znacząco wzrosną w najbliższym czasie.

 


Branżą, która z pewnością odczuje skutki wzrostu cen stali jest rolnictwo. Wszystko to związane będzie z podwyżką cen za maszyny rolnicze, ponieważ stal stanowi aż 50% ceny tych urządzeń. Zakup nowego sprzętu z pewnością będzie wiązał się z większymi kosztami. Wkrótce ceny w branży motoryzacyjnej mogą także ulec zmianie.

 


Problemy mogą pojawić się również u producentów sprzętów AGD. Wyższe ceny za urządzenia domowe zarówno mniejsze, jak i większe, będą zauważalne. Ma to także związek ze zmianami unijnymi, jakie czekają producentów i nakładaniu kolejnych podatków. Niewykluczone, że podwyżki cen obejmą także inne branże, które stosują stal.


Czy ceny będą stale rosnąć?


Prognozy wskazują, że wzrost cen stali może jeszcze potrwać. Prawdopodobnie ceny, kiedy się już ustabilizują, pozostaną na wysokim poziomie. Z pewnością zmiany nastąpią, gdy sytuacja pandemiczna na świecie zostanie opanowana. Wówczas rozpocznie się wiele inwestycji związanych nie tylko z infrastrukturą, budową dróg, ale też świat motoryzacji z pewnością będzie mógł się rozwijać. Zaobserwować można to już w Chinach, w których to trwa prawdziwe poruszenie w branży samochodowej. Dzięki temu po pandemii będziemy mogli małymi krokami odbudować gospodarkę. My jesteśmy dobrej myśli!

 


Sprawdź naszą ofertę balustrad ze stali nierdzewnej


 

zamknij [x]