Balustrady dla niepełnosprawnych – estetyka i funkcjonalność

Poręcze do schodów i balustrady są nieodłącznymi elementami architektury przestrzeni publicznej. Niezwykle estetyczną rolę pełnią one też na posesjach prywatnych domów. To rozwiązanie we współczesnym budownictwie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Balustrady mają za zadanie ułatwić przemieszczanie się osobom niepełnosprawnym.



Balustrady dla niepełnosprawnych a przepisy 

Balustrady schodowe oraz budowlane dla niepełnosprawnych muszą spełniać wymogi określone w Dziale VII Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2012 roku. Znajdziemy w nim nie tylko wymiary balustrad, ale również kryteria dotyczące usytuowania budynków. 


Balustrady nie mogą mieć ostrych zakończeń, tylko krawędzie zaokrąglone w dół. Konstrukcja powinna odciążać osobę niepełnosprawną, korzystającą ze schodów lub pochylni, więc balustrady muszą być gładkie, bez wypukłych i ostrych elementów. 


W ustępie 4. rozporządzenia określono, że trzeba stosować dwie poręcze przy balustradach czy ścianach przyległych do podjazdów. Należy umieścić je na wysokości 0,75 i 0.9 m od płaszczyzny, po której poruszają się niepełnosprawni oraz przedłużyć o 0,3 m przed i za konstrukcją. Odległość poręczy od ściany powinna wynosić przynajmniej 5 centymetrów.

 

Poręcze muszą być w pełni bezpieczne, dlatego nie mogą być luźne ani się obracać. Świetnie sprawdzą się poręcze o przekroju koła lub owalu, o zaokrąglonych zakończeniach. 

Balustrady obiektów przestrzeni publicznych

Balustrady znajdziemy w takich budynkach użyteczności publicznej, jak:

Dokładne wymiary balustrad są określane w tym samym rozporządzeniu, co wymiary podjazdów dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim:

W przypadku, gdy długość poręczy przekracza 9 m, trzeba je podzielić na kilka krótszych odcinków (tzw. spoczniki). Ich minimalna długość dla komfortowego ustawienia wózka powinna wynosić 1,4 m, a ich wymiary to przynajmniej 1,5 x 1,5 m.

 

 

Balustrady to nie tylko funkcjonalność, ale także estetyka i trwałość. Konstrukcje wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozję, bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Wysoka jakość stali wykorzystywanej do procesu produkcji gwarantuje trwałość na lata – konstrukcja jest wytrzymała na duże i częste obciążenia. Uniwersalność estetyki pozwala na dopasowanie balustrady do stylu elewacji. Wykończenie powierzchni balustrad może być matowe, szlifowane lub polerowane. W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, mogą być nie tylko łatwe w czyszczeniu, ale też zmniejszać ryzyko powstawania rys.

 

Balustrady ze stali nierdzewnej, których jest bardzo dużo w przestrzeni publicznej, powinny być regularnie dezynfekowane. W czasach pandemii jest to szczególnie ważne. By koronawirus nie utrzymywał się na powierzchniach, należy stosować odpowiednie środki dezynfekujące, zgodnie z zaleceniami producenta tak, by nie zwiększyć podatności stali na działania korozyjne. 

zamknij [x]