Balustrady nierdzewne – porady i wskazówki

Stal nierdzewna jest coraz częściej wybierana jako surowiec do produkcji balustrad i barierek zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, ze względu na swoje właściwości. Jej popularność wynika z wyjątkowej odporności na rdzę, wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne oraz walorów jakościowych i estetycznych. Czytaj dalej i dowiedz się, jak dbać o balustrady ze stali nierdzewnej!

 Czym czyścić barierki ze stali nierdzewnej? 

Balustrady wykonane ze stali nierdzewnej nie wymagają dużego wysiłku i nakładu środków pielęgnacyjnych, co odróżnia je od elementów z drewna lub szkła. Jednak w przypadku stalowych balustrad ważne jest pamiętanie, że stal nierdzewna jest chroniona przed korozją przez naturalną warstwę ochronną tworzącą się na jej powierzchni. Ta pasywna warstwa musi pozostać nietknięta, aby spełniała swoją funkcję. Podczas czyszczenia stali nierdzewnej istotne jest więc nie tylko unikanie mechanicznego uszkadzania warstwy ochronnej, ale także zapobieganie reakcjom z cząstkami zwykłej stali, które mogą uszkodzić tę warstwę i spowodować korozję balustrady ze stali nierdzewnej. Taka sytuacja może wystąpić, gdy używamy narzędzi wykonanych z korodujących stopów stali podczas czynności pielęgnacyjnych, co może uszkodzić pasywną osłonę pokrywającą stal nierdzewną. Zniszczona osłona staje się podatna na korozję, a w powstałych szczelinach mogą gromadzić się brud i bakterie. Aby temu zapobiec, do czyszczenia balustrad ze stali nierdzewnej należy używać tylko przyborów, które nie zarysują powierzchni — wystarczy miękka gąbka lub ściereczka.

Jakich środków chemicznych używać do czyszczenia balustrad ze stali nierdzewnej?

Aby utrzymać stalowe elementy w dobrym stanie, wystarczy używać delikatnej ściereczki i czystej wody lub wody z dodatkiem łagodnego płynu do mycia naczyń. Sucha ściereczka jest wystarczająca do usuwania kurzu i drobnych zanieczyszczeń. Natomiast tłuste plamy i odciski, które pojawiają się w trakcie użytkowania balustrad ze stali nierdzewnej, można usunąć za pomocą roztworu octu i wody lub alkoholowego płynu czyszczącego. 
W przypadku balustrad i barierek ze stali nierdzewnej ważne jest jednak unikanie silnych detergentów i narzędzi, które mogą spowodować przebarwienia lub usunięcie warstwy ochronnej przeciwko korozji. W codziennej pielęgnacji balustrad ze stali nierdzewnej należy zatem unikać środków czyszczących zawierających chlorki (np. środki do czyszczenia kafelków w łazienkach i kuchniach) oraz środków do czyszczenia srebra.

 

zamknij [x]