Jak uniknąć zjawiska korozji?

Rdza to zjawisko, które obserwować możemy na wielu przedmiotach wykonanych z różnorodnych metali nie tylko we własnym domu, ale również na konstrukcjach w przestrzeni publicznej. Dowiedz się, czym jest oraz jak powstaje rdza, a także jak najlepiej się przed nią zabezpieczyćCo to jest rdza?

Pod nazwą tą kryje się efekt wywołany korozją na różnorodnych metalach, takich jak stal, miedź, żelazo czy żeliwo. Rudawy nalot na powierzchni metalów to efekt ich niszczenia, który zaobserwować możemy na przykład na mostach, dachach budynków w przestrzeni miejskiej czy nawet biżuterii, która nie została wykonana ze szlachetnych metali. Tego typu zjawisko może być także powodem niebezpiecznych sytuacji, takich jak zawalenie się mostów czy barierek. 

Zjawisko korozji

Rdza powstaje na skutek korozji, czyli sytuacji, w której cząsteczki metalu znajdującego się na jego powierzchni wchodzą w reakcję ze związkami tlenu oraz jonami. Wtedy na ich zewnętrznej warstwie wytwarzana jest powłoka z różnego rodzaju wodorotlenkami i tlenkami, która niszczy powierzchnie wykonane z materiałów metalowych. To z kolei powoduje powstanie charakterystycznego nalotu. Z czasem obecność żelaza czy innego metalu może całkowicie zaniknąć na rzecz jego tlenków. 

Jak uchronić się przed rdzą?

Usunięcie rdzy z metalowych elementów jest praktycznie niemożliwe, dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż próbować odwracać ten proces. Aby uniknąć korozji, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na metale odporne na ten proces, które nie wchodzą tak chętnie w reakcję z tlenem znajdującym się w powietrzu, takie jak stal nierdzewna. Wykonane z niego elementy zewnętrzne, np. balustrady, daszki czy bramy nie rdzewieją nawet wtedy, gdy narażone są na niesprzyjające warunki atmosferyczne, opady deszczu czy inne czynniki, które mogą wpływać na wytrzymałość elementów. Korzystanie z tego rodzaju rozwiązań to gwarancja długowieczności konstrukcji. 


Sprawdź szeroką ofertę naszych balustrad ze stali nierdzewnej i innych elementów montażowych


 

zamknij [x]