Balustrada bezpieczna dla dzieci, czyli jaka?

Wybór balustrady, która jest nie tylko estetyczna, ale przede wszystkim bezpieczna dla najmłodszych członków rodziny, to kluczowy aspekt, który powinien przyświecać każdemu rodzicowi podczas urządzania domu. Bezpieczeństwo dziecka jest priorytetem, a odpowiednio dobrane balustrady mogą znacząco przyczynić się do ochrony maluchów przed potencjalnymi wypadkami. Oto kilka wskazówek, jak wybrać balustradę bezpieczną dla dziecka.

 Dlaczego potrzebujesz balustrady?

Dla dziecka, które raczkuje lub stawia pierwsze kroki schody są nie lada atrakcją. Chwila nieuwagi rodzica może jednak doprowadzić do tragedii, dlatego warto jak najszybciej zabezpieczyć schody, montując bezpieczne dla pociechy balustrady oraz bramki, które uniemożliwią jej wejście.

Balustrada bezpieczna dla dzieci - cechy

Zminimalizowanie odstępów między elementami lub całkowite ich wyeliminowanie jest kluczowe, aby uniemożliwić dzieciom przeciskanie się przez balustradę lub zmniejszyć ryzyko zakleszczenia głowy. Balustrada powinna również cechować się wyjątkową trwałością, aby mogła wytrzymać energiczne zabawy dzieci, które czasem mogą z dużą siłą uderzyć w jej elementy. Wysokość balustrady jest równie ważna i powinna być dostosowana tak, by zapobiegać możliwości wychylania się dziecka ponad nią lub przejścia przez nią, co w domu jednorodzinnym oznacza, że powinna mieć co najmniej 90 cm wysokości. Ważne jest również, aby balustrada nie ułatwiała wspinaczki, unikając projektów z poziomymi elementami, które mogą zachęcać do takich działań. Ponadto, balustrady o dekoracyjnym charakterze, zwłaszcza te z ostrymi, wystającymi zakończeniami, mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka, dlatego należy ich unikać.

Czy balustrada ze szklanym wypełnieniem jest bezpieczna?

Dla domostw z dziećmi idealnym rozwiązaniem okazują się być balustrady wykonane ze szkła laminowanego. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy folii nawet w sytuacji uszkodzenia, szkło nie rozpada się na drobne kawałki, lecz pozostaje w jednym kawałku, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo. Balustrady szklane oferują nie tylko funkcjonalność, ale także dodają elegancji wnętrzom. Należy jednak mieć na uwadze, że takie powierzchnie łatwo zbierają odciski palców i smugi, co może wymagać częstszego czyszczenia.

zamknij [x]