Magnetyczność stali nierdzewnych

Właściwości magnetyczne stali nierdzewnych

 

 

Magnetyczność stali nierdzewnej jest uzależniona od jej struktury krystalicznej.

Niektóre stale nierdzewne wykazują właściwości magnetyczne są to: stal typu duplex, stale umacniane wydzieleniowo, stale o strukturze ferrytycznej, mertenzytycznej, ferrytyczno- austenicznej. Niemagnetyczne są natomiast stale o strukturze  austenicznej.

Austeniczne stale nierdzewne

 

 Stale nierdzewne austeniczne w stanie przesyconym przy współczynniku przenikalności magnetycznej około 1 są niemagnetyczne. W tych stalach występowanie przenikalności magnetycznej ponad 1 (pojawia się wówczas magnesowalność) jest związane z udziałem fazy martenzytycznej i ferrytycznej w strukturze, a także zależy od warunków obróbki cieplnej, plastycznej oraz składu chemicznego samej stali.

 

Przyczyny magnetyczności austenicznych stali nierdzewnych

 

  •  obróbka plastyczna na zimni-  podczas kształtowania gotowych wyrobów w strukturze stali może powstać mertezyt , który powoduje wzrost magnetyczności  np. podczas gięcia rur, obróbki skrawaniem prętów, kształtowania przez rozciąganie  czy głębokie tłoczenie.

 

  • forma wyrobu- materiały z austenicznej stali nierdzewnej, które podczas obróbki są poddane silnemu silnemu umocnieniu przez zgniatanie by uformować je do określonego kształtu mogą wykazywać większą magnetyczność np. ciągnione druty, wyciskane pręty  wykazują większą magnetyczność niż płaskie blachy.

 

  • technologia wytwarzania- elementy odlewane zawierają w swoim składzie więcej ferrytu co podnosi ich magnetyczność.

 

  • spawanie- austeniczne stale nierdzewne wymagają stosowania spoiw zawierających w swoim składzie kilka procent ferrytu, który jest niezbęny do uzyskania nienagannych złącz spawalniczych, ale jednocześnie powoduje wzrost magnetyczności w obrębie tych złącz.
zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]