Balkon francuski cechuje brak płyty balkonowej. Jest to jedynie balustrada mocowana do elewacji budynku, która uniemożliwia przebywanie na balkonie. Po co więc jest ona montowana? Konstrukcja ma zabezpieczyć sięgające podłogi przeszklenia, które znajdują się na piętrze domu. Przepisy budowlane wymuszają konieczność wykonania tego typu balkonu w celu zapewnienia bezpieczeństwa domownikom. Niestety często na etapie projektu pomija się mocowania balustrady francuskiej. Czy montaż balustrady należy wykonać przed ociepleniem budynku, czy po ociepleniu na już gotowej elewacji?
Montaż balkonu przed ociepleniem to łatwiejsze i tańsze rozwiązanie. Zapobiega on powstawaniu mostków cieplnych (miejsc, z których może uciekać powietrze z wnętrza budynku) oraz eliminuje konieczność ingerencji w położoną warstwę ocieplenia. Dzięki braku izolacji na fasadzie można uniknąć dodatkowych napraw i przesunięć w przypadku uszkodzenia podczas montażu. Prace na balkonie nie pobrudzą również nowo ocieplonej elewacji.
Prace nad ociepleniem mogą spowodować uszkodzenie nowo zamontowanego balkonu, co może generować koszty. Montaż przed ociepleniem może również wymagać dostosowania konstrukcji balkonu do przyszłych warunków po izolacji termicznej, co znacznie może skomplikować cały proces.
Montaż balkonu francuskiego po zakończeniu prac nad ociepleniem budynku pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia konstrukcji w czasie prac termoizolacyjnych. Możemy również dostosować projekt i wymiary balkonu do nowych warunków po ociepleniu domu.
Zamocowanie balustrady za pomocą cylindrów łączonych modułowo po ociepleniu budynku zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo konstrukcji, a także możliwość wielokrotnego demontażu balustrady.
Ostateczny wybór między montażem balkonu francuskiego przed czy po ociepleniu budynku zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę warunki budynku. W tym celu warto skonsultować się z fachowcem, który udzieli nam porady i zaproponuje idealne rozwiązanie dla nas.