Jak zamontować gotową balustradę ze stali?

Mocowania balustrad na tarasach lub balkonach to wcale nie takie proste zadanie! Ważne, aby zamocowanie balustrady w konstrukcji były wytrzymałe i zapewniały bezpieczne użytkowanie. O dobrze zamontowanej balustradzie świadczy również odpowiednia izolacja mocowania słupka balustrady. Sprawdź nasz poradnik, jak zamocować balustradę balkonową.Gdzie zamontować gotową balustradę?

Najczęściej balustrady balkonowe montowane są od góry ze względu na ograniczenia spowodowane różnymi rozwiązaniami projektowymi lub odtwarzaniem balustrad, które zamocowane zostały od góry. Sposób ten jest spotykany zarówno w istniejących budynkach, jak i tych dopiero wznoszonych.

Jednak najlepszym sposobem na mocowanie balustrad ze stali jest montaż od czoła balkonu lub od spodu płyty tarasowej. Pozwala to zmniejszyć ryzyko przeciekania. W ten sposób słupki nie będą przechodziły przez warstwy izolacyjne i nie przebiją płyty tarasu lub balkonu od góry. Zabezpiecza to przed zniszczeniami. 

W niektórych przypadkach nie ma innej możliwości niż montaż od góry. Dlaczego? Jeśli konstrukcja ma małą grubość, wówczas mocowanie w inny sposób może doprowadzić do uszkodzenia balkonu. Dla wielu to także kwestia estetyki.

Kiedy rozpocząć montaż balustrad?

Zazwyczaj montaż balustrad wykonywany jest po zakończeniu prac budowlanych, a więc tych związanych ze stworzeniem posadzi. Ważne jest, aby nie wykonywać tego po wykończeniu balkonu, ponieważ można naruszyć ciągłość hydroizolacji lub ocieplenia.

Montaż polega na wierceniu otworów pod kotwy mocujące balustradę, dlatego ryzykowne jest wykonanie go na sam koniec.

Montaż balustrad krok po kroku

Na początek należy skompletować poszczególne elementy lub też wybrać gotowe balustrady od producenta balustrad ze stali nierdzewnej. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsc, gdzie zostaną rozmieszczone słupki balustrad.

Za pomocą wiertarki wiercone są otwory na około 10 cm głębokości. Otwory warto oczyścić z kurzu. Następnie otwory wypełniane są wysokiej jakości utwardzalnym materiałem, np. żywicą poliestrową.

Odpowiednio dobrane kotwy zapewniają stabilne zamontowanie gotowej balustrady. Są one osadzane we wcześniej zaaplikowanym materiale i montowane do podłoża. Kolejnym krokiem jest mocowanie słupka balustrady. Gotowe balustrady są wykonane ze stali nierdzewnej, dlatego nie należy martwić się o ich korozyjność.

 

Izolacja balustrady ze stali nierdzewnej

Balustrady na balkonach lub tarasach powinny mieć odpowiednią izolację. Ważne jest miejsce styku z akcesoriami kotwiącymi słupek. Izolacje balustrad balkonowych wykonuje się zaraz po utworzeniu otworów oraz montażu kotew. Materiał izolacyjny wyprowadza się na kotwy, szczelnie otacza i wyciąga izolację wyżej. Doskonałe w tym przypadku mogą okazać się zaprawy uszczelniające, żywice, folie, czy też masy bitumiczne.

Izolacja powinna być ułożona na całej powierzchni tarasu lub balkonu. Na przygotowane podłoże montowany jest materiał wykończeniowy, jednak nie należy zakrywać szczelnie izolowanych otworów z kotwami i słupkami.

zamknij [x]