Jak i czym polerować stal nierdzewną?

Polerowanie stali jest nieodłącznym procesem obróbki metalu. Podczas obróbki metal zmienia swój wygląd oraz właściwości fizyczne, ale to polerowanie finalnie ma wpływ na estetyczne wykończenie czy nadanie blasku kilkuletniej balustradzie ze stali nierdzewnej. Za pomocą czego powinniśmy polerować stal i który rodzaj pasty polerskiej wybrać? Przyjrzyjmy się, czym należy się kierować, wybierając konkretny produkt. 

             



Na czym polega polerowanie powierzchni? 

Polerowanie metalu i stali służy nabłyszczeniu bądź uzyskaniu satynowego wykończenia powierzchni. Aby uzyskać atrakcyjny efekt polerowania, szczególnie ważny jest dobór pasty polerskiej, dedykowanej do danego rodzaju stali, technika polerowania oraz niezbędne akcesoria, które usprawnią cały proces


Polerowanie jest rodzajem obróbki wykończeniowej, której celem jest uzyskanie stopnia chropowatości powierzchni czy innych efektów wizualnych. Chropowatość powierzchni mierzy się dwoma parametrami:

Różnorodne metody obróbki materiałów pozwalają osiągnąć rozmaitą chropowatość, mierzoną parametrami Rz i Ra. Chropowatość powierzchni ma tak duże znaczenie, ponieważ wpływa na szereg cech użytkowych, m.in. na możliwość korzystania z konkretnych elementów. Metodą niwelowania chropowatości jest obróbka ścierna, natomiast polerowanie usuwa nierówności występujące na powierzchni  i je ujednolica. 


Do polerowania używa się past polerskich, włóknin szlifierskich, tarcz polerskich. 

Rodzaje past polerskich

Stal jest trudnym materiałem do obróbki, podobnie jak jego polerowanie nie należy do najprostszych czynności. Pracę nad szlifowaniem poszczególnych elementów należy więc podzielić na kilka etapów, a wyróżnia się trzy rodzaje past, które zaleca się wykorzystać:

Poszczególne pasty różnią się między sobą granulacją, rodzajem ścierniwa oraz jego grubością. Podział past według tych właściwości obejmuje pasty gruboziarniste, średnioziarniste i drobnoziarniste. Jeśli chodzi zaś o konsystencję past, dostępne na rynku są pasty miękkie, półpłynne oraz twarde. Pasty twarde nanosi się na tarczę szlifierską, a pasty miękkie świetnie nadają się do polerowania ręcznego.


Jak polerować stal?

Technika nakładania pasty polerskiej jest niezwykle istotna. Pasta polerska powinna być nakładana na tarczę i przykładana do stali pod niewielkim naciskiem. Zbyt duży nacisk mógłby spowodować wyżłobienie materiału oraz inne deformacje. Wieloetapowość polerowania i wykorzystania past o różnej degradacji pozwala na uzyskanie efektu lustra. 


Zbyt wysoki połysk stalowych balustrad nie jest jednak wskazany, gdy jest to element użytkowy w miejscu publicznym. Dlaczego? Ponieważ na balustradzie ze stali nierdzewnej z efektem lustra znacznie bardziej będą rzucać się w oczy nieestetyczne odciski palców. Dlatego więc w przypadku umiejscowienia balustrady w przestrzeni o dużym natężeniu ruchu lepiej nadać wykończeniu niższą jakość błysku.

zamknij [x]