Czego należy unikać podczas czyszczenia stali nierdzewnej?

Stal nierdzewna musi być regularnie czyszczona, aby zachować odporność korozyjną i dobry wygląd. Nagromadzone zanieczyszczenia odcinają dostęp tlenu do powierzchni i prowadzą do wzrostu koncentracji związków korozyjnych. Po pewnym czasie na powierzchni pojawiają się przebarwienia i stal nierdzewna zaczyna wyglądać nieestetycznie.

 

 

 Czego należy unikać podczas czyszczenia stali nierdzewnej?

Do czyszczenia stali nierdzewnej nie należy stosować środków czystości, które zawierają chlorki, czyli środki bielące lub silne kwasy, takie jak środki służące do usuwania zaprawy murarskiej. Nie należy również stosować wełny stalowej lub ostrych przedmiotów w celu usunięcia trudnych zanieczyszczeń.

Czyszcząc powierzchnię balustrady nierdzewnej, nie zaleca się stosowania do tego wody o wysokim stężeniu chlorków (woda basenowa). Korzystanie z wełny stalowej może spowodować powstanie rys i korozji. Stanowczo należy unikać środków do czyszczenia srebra, środków dezynfekujących, które zawierają podchloryn sodowy oraz środków chemii budowlanej

Zasady podczas czyszczenia stali nierdzewnej

Niewłaściwe czyszczenie stali nierdzewnej może doprowadzić do powstania korozji. Jeżeli, wyżej wymienione środki zostaną użyte w trakcie czyszczenia, należy natychmiast je spłukać wodą. Specjalne środki do czyszczenia stali nierdzewnej należy stosować zgodnie z instrukcją i ostrożnością, nawet jeśli są specjalnie dedykowane do tego typu powierzchni.

Przestrzeganie odpowiedniego stężenia, temperatury i czasu działania to klucz do prawidłowej pielęgnacji np. balustrad nierdzewnych. Po wyczyszczeniu stali nierdzewnej należy opłukać ją intensywnie wodą, skupiając się na szczelinach, w których mogą  zostać pozostałości środków czyszczących. Zastosowanie środków zawierających chlorki, które dedykowane są do stali nierdzewnej, w nadmiernym stężeniu, pozostawione na długi czas kontaktu z powierzchnią oraz nieodpowiednie ich spłukanie może doprowadzić do korozji.   

zamknij [x]