Różnice między balustradami ze stali AISI 304 i AISI 316

Konstrukcja balustrady nierdzewnej doskonale sprawdza się do zabezpieczenia antresoli, balkonów czy schodów, a jednocześnie wprowadza do wnętrza element nowoczesności w minimalistycznym designie który naturalnie wtapia się w niemalże każde wnętrze tworząc spójną całość. Zalet  balustrad ze stali nierdzewnej jest bardzo dużo co sprawia, że stal nierdzewna stała się obecnie najbardziej cenionym i popularnym materiałem do produkcji balustrad zarówno w budynkach użyteczności publicznej jak i w domach. Balustrady ze stali nierdzewnej cechują się niezwykle wysoką trwałością, a odpowiednio pielęgnowane i czyszczone pozostaną niezmienione przez długie lata.

 

Proponujemy balustrady z dwóch gatunków stali nierdzewnej : AISI 304 oraz AISI 316. Powstaje zatem pytanie: który z tych gatunków jest bardziej odpowiedni do wykonania balustrady w Twoim domu? W obu przypadkach są to materiały w pierwszym gatunku , ale w ich składzie są drobne różnice, które powodują że jedna lub druga opcja jest bardziej odpowiednia w danej sytuacji montażowej w zależności od miejsca montażu balustrady.

 

Różnice między balustradami ze stali AISI 304 i AISI 316

 

Rozważania na temat który z tych gatunków wybrać należy rozpocząć od stwierdzenia, że oba wyżej wymienione gatunki stali mają niezbędną ochronę przed czynnikami atmosferycznymi: jest to tak zwana warstwa pasywna, która zabezpiecza stal nierdzewną przed korozją. W dużym uproszczeniu stal nierdzewna ma swoje właściwości nierdzewne wyłącznie wówczas gdy jej powierzchnia ma ciągły kontakt z tlenem, dlatego tak ważne jest jej regularne czyszczenie.

 

Skrót AISI stosowany do klasyfikacji metali wskazuje na jego specyficzne właściwości co jest wysoko cenione choćby ze względy na to, że metale te są niezwykle łatwe w konserwacji i nie wymagają dodatkowego malowania w celu zabezpieczenia przed korozją. W ramach tej klasyfikacji możemy wyróżnić dwa najczęściej stosowane gatunki: 304 i 316. Zarówno stal 304 jak i 316 ma w swoim składzie przynajmniej 16% chromu i 6% niklu, z tego względu są to metale austeniczne.

 

Stal AISI 316 w swoim składzie zawiera dodatkowo molibden w niewielkiej ilości (około 2-3%), dzięki jego zawartości staje się odporniejsza na korozję i niekorzystne warunki środowiska takie jak: zanieczyszczenia spalinami, pył i smog , sól morską czy drogową oraz ich aerozole. Z tego powodu stal AISI 316 jest zalecana wszędzie tam gdzie warunki środowiska są bardziej agresywne, np. nadmorskich kurortach i w odległości około 30 km od nich. Należy pamiętać, że stal 316 będzie również bardziej odpowiednia do wykonania balustrady w centrum miasta gdzie unoszą się w powietrzu aerozole soli drogowej oraz w pobliżyu dużych fabryk emitujących spaliny. 

 

Stal AISI 304 natomiast doskonale sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń oraz w środowisku o niskim stężeniu soli i zanieczyszczeń. Stal 304 stosowana na zewnątrz wymaga częstszej konserwacji sprayami do tego przeznaczonymi, jest ona odporna na wodę i wilgoć ale nie na zanieczyszczenia jakie opadają na balustradę wraz z deszczem. 

Przy braku odpowiedniej pielęgnacji na stali 304 mogą powstać rdzawe przebarwienia, psujące jej właściwości estetyczne. Może to wymagać użycia silniejszych środków do czyszczenia rdzy na stali nierdzewnej lub nawet odnowienie powierzchni przez jej spolerowanie lub satynowanie. 

Stal AISI 304 jest chętnie wybierana przez klientów, jest też znacznie tańsza od stali 316.

Nasi klienci nierzadko zastanawiają się jakie wykończenie powierzchni wybrać. Zaletą satyny (szlifu) jest to, że pozostawiane na jej powierzchni odciski palców są znacznie mniej widoczne.

zamknij [x]