Jakie zastosowania i właściwości ma stal nierdzewna AISI 304?

Choć gatunków stali nierdzewnej jest wiele, to stal AISI 304 jest jedną z najczęściej wykorzystywanych rodzajów. Tej klasy stal nierdzewna znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w architekturze oraz przemyśle. Należy ona do gatunku austenitycznej stali, czyli takiej, która ma dużą zawartość niklu i chromu, dzięki czemu jest wysoce odporna na korozję. Jakie zastosowania i właściwości ma stal nierdzewna AISI 304? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Skład stali AISI 304

Skład każdej stali ma znaczący wpływ na jej właściwości. Stal nierdzewna AISI 304 swoje właściwości antykorozyjne zawdzięcza dodatkom chromu (od 16 do 24%) oraz niklu (35%). W skład tej stali nierdzewnej wchodzi też dwutlenek węgla oraz manganu. Na rynku najczęściej spotykanym składem stali AISI 304 jest zawartość 18% chromu i 8% niklu.

Właściwości stali nierdzewnej AISI 304

Stal gatunku 304 można poddawać działaniu wysokiej temperatury nawet do 870°C przez krótki czas, a także temperatury do 925°C przez dłuższy czas. Może to jednak wpłynąć na korozyjność i wytrzymałość metalu. Stal AISI 304 osiąga temperaturę topnienia w zakresie 1399°C-1454°C. Stal ta charakteryzuje się też dobrym przewodnictwem ciepła oraz brakiem właściwości magnetycznych. Dodatkowo łatwo poddaje się obróbce termicznej. 

Zastosowania stali nierdzewnej gatunku AISI 304

AISI 304 sprawdzi się do produkcji:

AISI 304 jest wykorzystywana do produkcji balustrad ze stali nierdzewnej. Nie ma ona w swoim składzie molibdenu, dlatego świetnie sprawdzi się wewnątrz pomieszczeń. Na zewnątrz, podczas kontaktu ze szkodliwymi warunkami pogodowymi, takimi jak smog czy opady deszczu, może ulec korozji. Dlatego jeżeli stal AISI 304 zostanie użyta do wykonania zewnętrznych balustrad, należy regularnie poddawać ją konserwacji.

 

zamknij [x]