Jakie właściwości wykazuje stal nierdzewna?

Stal nierdzewna w zależności od struktury krystalicznej wykazuje różne właściwości fizyczne. Dzięki właściwościom stali nierdzewnej, wykorzystana jest jako zabezpieczenie na tarasach lub balkonach w formie balustrad nierdzewnych.

 

 

 Jakie właściwości fizyczne wykazuje stal nierdzewna?

Popularność wykorzystywania stali nierdzewnej z roku na rok rośnie. Jej właściwości fizyczne pozwalają na szerokie zastosowanie:

  • Przewodność ciepła: opisuje zdolność stali nierdzewnej do przewodzenia energii cieplnej. W grupie stali nierdzewnych, stale ferrytyczne i martenzytyczne wykazują najwyższą przewodność cieplną. Natomiast stale austenityczne najsłabiej przewodzą energię cieplną.
  • Rozdzielczość cieplna: polega na zmianie wymiarów objętościowych oraz liniowych w wyniku zmian temperatury. Współczynnik rozdzielczości ma za zadanie informować o zwiększeniu się długości jednostki długości po ogrzaniu o jednostkę temperatury. Najwyższą rozdzielczość cieplną wykazują stale nierdzewne austenityczne.
  • Pojemność cieplna: jest to zdolność do magazynowania energii cieplnej w materiale. Wszystkie rodzaje stali nierdzewnej wykazują zbliżone wartości pojemności cieplnej.
  • Przewodność elektryczna właściwa: jest to miara zdolności materiału do przewodzenia prądu elektrycznego — nie jest ona podawana w normach materiałowych dla stali nierdzewnej. Natomiast charakteryzuje się jej odwrotność, czyli elektryczny opór właściwy.
  • Moduł sprężystości: określa zdolność stali nierdzewnej do odzyskiwania pierwotnej postaci po działaniach wpływających na jej odkształcenie.
  • Magnesowalność: uzależniona jest od struktury krystalicznej stali nierdzewnej. Prawie wszystkie rodzaje stali nierdzewnej, oprócz stali austenitycznej wykazują właściwości magnetyczne.               
zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]