Rodzaje obróbki stali nierdzewnej

Stal nierdzewna podlega takim obróbkom jak: toczenie, skrawanie, spawanie, gwintowanie czy nawiercanie, jednak poprzez swoje właściwości są to procesy bardziej wymagające, w których należy przestrzegać konkretnych zasad, aby uzyskać zamierzony efekt.

 Rodzaje obróbki stali nierdzewnej

Rodzaj obróbki stali nierdzewnej zależy od jej gatunku:

  • Obróbka skrawaniem: w przypadku obróbki skrawaniem stali nierdzewnej proces ten jest problematyczny ze względu na mocno zużywającego się ostrza w trakcie pracy. W porównaniu do stali stopowej stal nierdzewna austenityczna posiada tendencję do umacniania, przylegania oraz niskiej przewodności cieplnej.

  • Toczenie stali nierdzewnej: do tego procesu używa się bardziej ciągliwego materiału. W tym przypadku ważny jest odpowiedni dobór parametrów obróbki, ponieważ im lepiej dobrane parametry, tym lepszą plastyczność uda się zrekompensować. Dzięki temu proces formatowania wiórków będzie usprawniony.

  • Spawanie stali nierdzewnej: spawanie jest również procesem wymagającym, tak samo jak wyżej wymienione obróbki. Stal nierdzewna posiada niską przewodność cieplną oraz wysoki współczynnik rozszerzalności liniowej, w tym przypadku mocowanie elementów stali nierdzewnej musi być wykonane solidnie.

Jakie narzędzia wykorzystywane są podczas obróbki stali nierdzewnej?

Podczas obróbki stali nierdzewnej takiej jak toczenie czy frezowanie używa się narzędzi, które są powlekane spiekanymi węglikami, które odpowiadają za stworzenie powłoki ochronnej. Najczęściej wykorzystuje się: tlenek aluminium, węglik tytanu lub węglikoazotek tlenu.

Ostrość narzędzi w procesie toczenia jest bardzo ważna, dlatego należy je często wymieniać. Proces wiercenia i gwintowania odbywa się przy pomocy stali szybkotnącej. Do obróbki stali nierdzewnych wysokostopowych wykorzystuje się ceramikę narzędziową, cermetale lub stal szybkotnącą.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]