Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas użytkowania schodów?

Schody są bardzo ważnym elementem konstrukcyjnym w domu. Łączą ze sobą strefy domu, poddasze i piętra. Stanowią także element aranżacyjny wnętrza, dlatego powinny komponować się z wystrojem. Użytkowanie schodów powinno być wygodne i bezpieczne. Co zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo użytkowników schodów?Zacznij od projektu

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj schodów, dokładnie przeanalizuj, kto będzie użytkował schody. Jeśli w Twoim domu są dzieci, osoby starsze lub mające problem z poruszaniem się, zaprojektuj schody by były dla nich wygodne i bezpieczne. Zwróć uwagę na ich wykonanie, wytrzymałość i to, ile miejsca będą zajmować w pomieszczeniu.

 

W domach jednorodzinnych najczęściej spotkać można schody stalowe. Ich konstrukcja jest lekka i świetnie sprawdzi się w każdym domu. Stal doskonale prezentuje się w klasycznie urządzonych wnętrzach, jak i tych nowoczesnych czy loftowych. Można ją łączyć z różnymi materiałami, jak szkło lub drewno. Schody stalowe projektowane mogą być na indywidualne zamówienie w różnych kształtach oraz wymiarach.

 

Innym rozwiązaniem są schody żelbetowe. To bardzo trwałe elementy, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz wygodę użytkowania. Schody te także stosowane są w miejscach użyteczności publicznej.

Usytuowanie schodów

Wybrałeś już projekt schodów? Świetnie! Czas na określenie miejsca, w którym się znajdą. W celu zapewnienia bezpieczeństwa, schody montowane są zazwyczaj blisko ścian w miejscach ogólnodostępnych dla domowników, a więc w salonie, jadalni lub przedpokoju. Podczas montażu należy dokładnie odmierzyć odległość podłogi od stropu, a także długość i wysokość stopnia. Właśnie stopnie mają duże znaczenie w komforcie użytkowania schodów.

 

O czym należy pamiętać podczas montażu schodów?

Oświetlenie! Schody są miejscem, na których często dochodzi do wypadków — potknięcia, upadki, czy też poślizgnięcia się mogą być przyczyną złej widoczności stopni. Istotne jest, aby zadbać o odpowiedni dostęp światła, aby móc poruszać się po schodach również wieczorową porą. Dostępne są różne rodzaje opraw schodowych, które dodatkowo pozytywnie wpływają na estetykę wnętrza. Lampy mogą być doskonałą ozdobą! 

Balustrady nierdzewne — element stanowiący o bezpieczeństwie użytkowania schodów

Balustrady i poręcze są wręcz wymagane w przypadku użytkowania schodów. Przydadzą się nie tylko, jeśli mieszkamy pod jednym dachem z osobami starszymi i dziećmi. Dla każdego jest to spore udogodnienie. Balustrady ze stali nierdzewnej minimalizują ryzyko wypadków, jeśli znajdujemy się na piętrze domu. Balustrady powinny mieć przynajmniej 1 m wysokości. Gotowe poręcze ścienne umożliwiają bezpieczne wchodzenie, a także schodzenie ze schodów. Są oparciem i elementem niezbędnym, aby komfortowo korzystać ze schodów.

 

Należy także wspomnieć o dekoracyjności gotowych balustrad i poręczy. Dzięki nim można stworzyć wyjątkowe formy aranżacyjne. Stal nierdzewna połączona z drewnianymi dodatkami nada przyjemnego klimatu w domu. Z kolei balustrady wypełniane szkłem to klasyka, która sprawdzi się w eleganckich pomieszczeniach.

zamknij [x]
Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.
zamknij [x]